• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poradnik - tani, a dobry komputer
#1
Witajcie!
Jako, że jest bardzo gorąco na dworze w to ładne, niedzielne popołudnie postanowiłem napisać poradnik dla osób, które chcą złożyć dobry komputer, który pociągnie większość gierek na przyzwoitych ustawieniach, za mniej niż 1500 zł. Niemożliwe? Otóż nie, sam składałem taki komputer dla siebie. Na czym polega ''haczyk"? Otóż nie wszystkie komponenty będą Factory New, a raczej Field Tested. Cóż, niektóre osoby nie są przekonane do używanych części. Trzeba umieć pytać i dogadywać się ze sprzedającym. Jeśli chcemy kupić jakiś używany przedmiot to musimy dokładnie wypytać o to ogłoszenie.
Dlaczego warto kupować używane rzeczy?
Odpowiedź jest prosta - jest to sprzęt tańszy nawet o te kilka stów w przypadku kart graficznych.
Zawsze pamiętamy by wypytać o gwarancję - sprzęt taki jak karty graficzne należy kupić na gwarancji producenta. Inne takie jak RAM, procesor wystarczy tzw. rękojmia, czyli gwarancja rozruchowa na okres sprawdzenia sprzętu, udzielany przez sprzedającego, o ile jest on osobą prywatną.
Dlaczego?
Ram, tak samo jak procesory to elementy komputera o małej awaryjności.
Dobra, to moja propozycja (z alternatywami) PC do 1500 zł.

Procesor (używany)  -/+ 300 zł. (używany)
Obecnie w tej cenie możemy pozwolić sobie na całkiem wydajną i niedrogą i5. Jest to model i5 2400. Kosztuje na olx nawet poniżej 300 zł. Dlaczego warto? Są to jednostki zdjęte z komputerów stacjonarnych, takich jak w pracy. Procesor ten jest ciut za i5 2500K w kwestii wydajności (bez podkręcania), który kosztuje o wiele więcej!
Osiąga 66 kl/s w rozdzielczości FHD na ustawieniach Ultra w Battlefield 3. Robi wrażenie. Odstaje od 2500K o zaledwie 3 kl/s.
W Wiedźminie 2 było to 56 kl/s na Ultra w FHD. 2500K osiągał tam 59 kl/s.

Dlaczego nie warto przy tej kwocie inwestować w procesor umożliwiający podkręcanie?
Potrzeba do tego dobra płyta główna i chłodzenie. Skutek to większe temperatury i wzrost zaledwie kilku FPS. Automatycznie  wzrasta cena. Ponadto trzeba umieć robić OC.

Zasilacz (nowy) +/-  200 zł
Na zasilacz przeznaczamy 200 zł. Proponuję Antec VP 500, który sam posiadam. Kosztuje 169 zł. Ma duży zapas mocy, wystarczające okablowanie i wysoką sprawność (82%). Spokojnie dźwiga GTX 660 i karty tego pokroju.

Droższa alternatywa: Thermaltake SE 530W Modularny
Zasilacz ciut lepiej wyposażony w cenie lekko powyżej 200 zł. Jest modularny, więc można lepiej zagospodarować przestrzeń w komputerze. Ma wyższą sprawność, większy wiatrak i minimalnie większą moc.

Pamięć RAM (nowa) +/- 120 zł
Do gier i prostych zastosowań wystarczy najprostszy RAM o taktowaniu 1333 Mhz. Rekomenduję GOODRAM 8GB DDR3.
Dlaczego taki RAM?
Po pierwsze polska firma. Po drugie dobra. Po trzecie radiatory są niepotrzebne. Ram 1333 czy 2400 Mhz - w grach nie ma to dużego znaczenia. Nie zobaczymy różnicy, a nasz portfel tak.

Karta graficzna (używana) +/- 500 zł
Tutaj zaznaczę, że najlepiej kupić kartę na gwarancji.
Pierwsza propozycja:
GTX 670 - cena na granicy 500 zł. Bardzo wydajna karta, polecam model od ASUSa, bo ma najlepsze chłodzenie.
Alternatywy:
GTX 760 - zbliżona wydajnością, lecz ciut słabsza. Cichsza, z lepszą kulturą pracy i mniejszym zapotrzebowaniem na prąd. Ceny sięgają nawet 400 zł!

Coś od AMD:
R9 270/R9 270X. Wydajność porównywalna, kultura pracy lepsza od 670, ale gorsza od 760.

Obecnie przy tych kwotach przechylam się na stronę Nvidii, po wejściu n rynek nowej serii ceny spadły. Rok temu za GTX 660 dałem 450 zł. Drastyczna różnica.

Płyta główna -/+ 200 zł

ASUS P8H67 M-LE. Podstawowa płyta z USB 3.0 i SATA 6GB/S. Umożliwia lekkie OC. Na allegro są dostępne leżaki magazynowe z 12 miesięczną gwarancją.

Dysk -/+ 180 zł
Seagate 500GB. Obsługuje SATA 6GB/s co pokrywa się z płytą. Gdy dbamy o komputer to dysk chodzi bardzo szybko. 

Obudowa -/+ 120 zł
[url=http://www.benchmark.pl/produkt/silentiumpc-regnum-rg1-pure-black][/url]Silentium PC Regnum RG1 Pure Black
Zapewnia dostateczną przestrzeń i dobrą wentylację.

To tyle z najważniejszych komponentów, oczywiście nie wszystkie, bo nie wspomniałem np. o Napędzie DVD, ale to kosztuje niewiele lub można przełożyć ze starego PC. 
Dzięki za uwagę i mam nadzieję, że choć 1 osobie pomogłem w wyborze! 

Wasz Czyszczu :D
Odpowiedz
#2
Całkiem spoko ten zestaw. Ja sam zamierzam dokonać małego upgrade'u mojego I5 4430 i Radeona 265, szczególnie że wyszły teraz GTX'y 1070, 1080 i za niedługo wychodzą Polarisy, więc można dorwać używanego GTX'a 970 za 900zł (z dwuletnią gwarancją) , a ceny dalej spadają.
Odpowiedz
#3
Wiesz, zależy na co się trafi. Te ceny GTX są teraz porażająco niskie :p
Koleś raz wystawił GTX 980 za 600 zł (niestety referencyjna, ale co z tego). I o dziwo to bubel nie był ;d
Odpowiedz
#4
@update
W związku z wyjściem nowych geforców ceny tych kart wyraźnie zmalały. I5 2400 na rynku wtórnym kosztuje nawet 250 zł.
Odpowiedz
#5
jak sie kupi Anteca 1 rewizje to lipa :P one napięć nie trzymały
Odpowiedz
#6
Ja mam, kolega też i jakoś nie skacze.
Odpowiedz
#7
niezly odkop ;)
Komp wporządku się trzyma
Odpowiedz
#8
I5-2400 (oraz każdy inny i5/i7 drugiej i trzeciej generacji 2xxx / 3xxx) plus płyta główna na chipsecie P67 lub Z77 pozwala na podkręcenie procesora o 4 oczka w górę na mnożniku (Każdy procesor bez wersji K, czyli NON-K).
np i5-2400 można podkręcić procesor w trybie turbo z 3400MHz na 3900Mhz. Dodatkowo prawdopodobnie będzie można obniżyć nieco napięcie OFFSETEM i w dalszym ciągu korzystać z opcji automatycznego zmiany taktowania i napięcia.

Procesory 4 generacji intela ( iX-4XXXX ) bez oznaczenia K są całkowicie zablokowane na mnożniku, nie da się z nimi w zasadzie nic zrobić. Jedynie można próbować podbijać FSP ale tutaj stabilnosc konczy się już nawet do 1MHz wiecej.
Czyli np można tak: FSB 100MHz x 35 mnożnik procesora = 3500MHz @ FSB 101MHz x 35 mnożnik procesora = 3550MHz - PRZYROST ŻADEN i potrzeba płyty na chipsecie z87 lub z97
Brakuje tej informacji.

Jako ciekawostkę warto dodać, że różnica między 2, 3 i 4 generacją w wydajności to około 400-500mhz. np:
i5 4gen 3000MHz = i5 3gen 3500mhz = i5 2gen 4000mhz



Alternatywą max po taniości to i3/i5 pierwszej generacji z plyta dajaca możliwość OC np i3-550. Taki zestaw można kupić już za 200-300zl. Ale ma spore możliwości, bo i3 podkręca się z 3.2GHz na około 4,5GHz. Niestety wydajnoś po OC będzie ciągle poniżej i5-2400, ale też znacznie lepiej niż i3-2xxx
Odpowiedz
#9
KARTA GRAFICZNA:

GTX 1050 :) Nie masz kasy, wystarczy tylko na taka:D Nowa od ok 600zl. Rozwala GTX 670 GTX 760 i wszystkie inne. Wydajność/WAT bez porównania. Wydajność/PLN również. Gwarancja bez końca przy starych 6 i 7 generacji geforcach.

Mamy 100zl wiecej? GTX 1050Ti 4GB. Coś więcej to uzywana gtx970.. Mamy tysiaka to gtx1060..
Warto zauważyć, że dzisiaj 4GB to raczej rozsądne minimum, i nie warto na tym oszczędzać.

Jeszcze raz odradzam zakupu starych kart. Gwarancji brak a cena kosmos:) Wydajnościowo sens przy gtx1050ti ma dopiero GTX770. Jest szybszy w starych tytułach i daje nadzieje, że w nowych nie bezie gorszy niż gtx1050ti.. Chociaż jak zanam zycie, to w DX12 pewnie wymieknie przy nowym gtx:)

Jest jeszcze VR. Prawdopodobnie bedzie można pograc na GTX1050TI 4GB na jakimś Oculous Rift.. W przypadku 6 i 7 generacji spodziewałbym się lipy totalnej.
Odpowiedz
#10
Co do procków warto trzymać się i5 2400/2300, bo chodzą bardzo tanio i w większości sa z kompów biurowych. Chociaz ciezko czasem z ludzmi sie dogadac ;c
GTX 660 300 zł :)
teraz to wogole ceny szaleją
Odpowiedz


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.