• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dylemat - Zostać z Cherry czy przesiadka na Gateron/Kailh(box/speed/pro)
#1
Hej!
Planuję w niedługim czasie kupić nową klawiaturę i się zastanawiam nad zbudowaniem Gloriousa GMMK i powinąć od niego przełączniki Gateron/Kailh.
Od lat siedzę na Cherry MX. Posiadam Keycoola 87 na Blue, kupiony gdzieś w 2012-2013, użytkowałem go jakoś do wakacji br. Moje ulubione przełączniki, idealnie się sprawdzają w pisaniu, jak i przyjemnie mi się na nich grało w csa. Od wakacji siedzę na brownach, niewiele gorzej mi się na nich pisze, gra się tak samo, mają ten plus, że są trochę cichsze, więc tym rekompensują niewiele gorszy feeling.
No i posiadałem okresowo klawki na MX Red i wiem, że te przełączniki nie są dla mnie, za nic! Pisać się na tym nie da po doświadczeniach z brązowymi i niebieskimi ;)

Pytanie - jak stoją teraz Gaterony i Kailh z jakością? Widzę, że można nówki kupić z dystrybucji Gloriousa w niektórych sklepach. Odnalazłbym w tych przyciskach to, czego szukam mniej więcej? Rozumiem, że z Gateronów blue i green, bo brązowe to bardziej redy przypominają? A co z Kailh?


Nie ukrywam, że drugim wariantem jaki mi chodzi po głowie to po prostu kupno MK730 na Mx brown.

Czego oczekuję od klawiatury? Najlepiej aby była TKL/Compact, świetnie się sprawdzała w pisaniu, bo przez 70% czasu będę pisał, a dobrze mi się to robi na brownach, cudownie na blue. 30% czasu to gry, ale głównie CS na wysokim poziomie, więc oczekuję aby klawiatura nie odbiegała od blue/brown pod względem szybkości i pewności(brak missclicków, na redach się zdarzało). Jakości wykonania! Przede wszystkim od switchy, gdyż ma być to klawiatura na lata, więc nie akceptuję losowości w feelingu poszczególnych klawiszy.
Akceptowalną czcionkę i najlepiej RGB oświetlenie, choć niebieskie/białe też starczy, gdyż i tak siedzę na stałych kolorach. To wszystko tylko dla aspektu wizualnego, chciałbym w końcu mieć klawiaturę, która w 100% mi się podoba, ot taki kaprys mnie złapał z wiekiem chyba ;)

Trochę się rozpisałem, polałem wody nie przechodząc do konkretów, ale już po poście widać jaki jestem wyniszczony, ostatnio mocno zapracowany i nie mam czasu na nic, nawet na risercz z tymi switchami, stąd idę na łatwiznę - zwracając się z pomocą tutaj. Warto się zainteresować obecnymi partiami Gateronów? Kailh BOXy czy tam jakieś Pro mogą godnie zastąpić Cherry lub nawet dać lepsze wrażenia pod moje zastosowania? Jakimi kolorami switchy od nich się zainteresować? Czy pozostać na cherry mx brown? Nie ukrywam, że celowałbym bardziej w rodzimy rynek, chyba że jakaś gotowa klawiatura się znajdzie z łatwą przesyłką - nigdy nie zamawiałem zza granicy. Budżet dajmy na to 500zł~. Budowanie Gloriousa chyba może to przekroczyć, więc najwyżej bym go budował na "raty" i siedział na obecnym Ozone Battle Strike(mega wysłużony, kupiony za 8 dych).

Cichym szeptem powiem, że nie wiem czemu, ale purewriter na kailh blue mnie pociąga jakoś, ciekaw jestem jak się na tym pisze i gra ;)

Odpowiedz
#2
Gaterony są najlepszymi klonami Cherry MX, jedynym, co w praktyce jest inne w przypadku Blue i Brown to bump - w Gateronach ten opór, przez który palec musi przejść, żeby dojść do końca przełącznika, jest delikatnie lżejszy. Zamienia to Gaterony Browny w przełączniki bardzo dobre do grania, średnie do pisania, Gaterony Blue zaś w switche przypominające nieco Cherry MX Brown, ale ze znacznie głośniejszym, typowo Blue'owym klikiem. Kaihlami i Outemu w ogóle się nie przejmuj, bo to niższa półka, warto zaś zainteresować się Kaihl Boxami, które w wersji Brown nie są niczym specjalny, Kaihl Box White zaś, odpowiedniki Blue, to naprawdę miodna zabaweczka. Obejrzyj sobie w Internecie, jak działa ich mechanizm, bo to inny klik niż w przypadku klasycznych Blue. Jest on bardziej soczysty, przyjemniejszy, z podobnym oporem, wspaniała rzecz do pisania.

Pozdrawiam!
Odpowiedz
#3
Dzięki za ten post!
Właśnie znalazłem gościa, który sprzeda mi pakiet white box jak i box navy, więc oba klikacze, choć zgoła odmienne charakterystyką z tego co zerknąłem na szybko... Wpadłem teraz dzięki temu na pomysł.
A:
1. Kupno Glorious GMMK gotowego z gateronami Brownami
2. Wymontowanie Brownów z nich, wsadzenie którychś z tych boxów
3. Kupno w przyszłości kolejnego Gloriousa GMMK, ale w tym przypadku samej budy i wrzucenie drugich switchów
B:
1. Kupno Gloriousa GMMK budę
2.Wmontowanie Boxów
3. Kupno w przyszłości Anne pro 2 z jakimiś switchami, Gateron brown / Kailh Box Brown(? będą podobne do cherry?)

C.
Początek taki jak A/B, z tym, że polecieć grubo i w dalszej przyszłości zamiast drugiego gloriousa / anne pro 2, kupić jakiegoś grubego mechanika na cherry mx brown - MK730 lub Durgod K320 Nebula

Teraz tylko pytanie, co z tymi Gateronami Brown vs Kailh Box Brown, jakbym chciał kupić druga klawkę jako po prostu zaspokojenie trochę zajawki i ewentualnie na dwa urządzenia do różnych zastosowań, TKL do gier/uniwersalny, a compact typowo do pisania :D Ten uniwersalny/gry celowałbym raczej w Browny lub jakieś w miarę podobne zamienniki od konkurencji.
Odpowiedz
#4
"Pytanie - jak stoją teraz Gaterony i Kailh z jakością? Widzę, że można nówki kupić z dystrybucji Gloriousa w niektórych sklepach. Odnalazłbym w tych przyciskach to, czego szukam mniej więcej? Rozumiem, że z Gateronów blue i green, bo brązowe to bardziej redy przypominają? A co z Kailh?"

Reprezentatywna gładkość linearnych przełączników Gaterona, jest już chyba znana każdej osobie w klawiaturowej społeczności.
Decydującą dla wielu wadą, jest ich ponadprzeciętna chybotliwość.
Gateron dostarcza przełączników serii KS-15 dla ZealPC, gdzie rodzą się ich ewolucje; Zealios, Zilent, Healios.
Tolerancja dla przełączników Gaterona, to 15 gramów - normatyw, fluktuacja wielu przełączników jest identyczna.
Mogą toczyć zawziętą batalię z przełącznikami Cherry, ta bitwa jak najbardziej ma powód, jednakże nie z Kailhem.

Kailh obecnie, jest największym dostarczycielem przełączników, przodującym również w sekcji "mainstreamowej".
Gości tłumnie wielu zleceniodawców, wykonuje przełączniki choćby dla Logitecha - Romer-G "Clicky" czy mniej huczne, jak linię "customowych" "Hako".
Seria "Kailh Box" jest archetypem przełącznika, bardzo raduje fakt, iż  w końcu doczekaliśmy się masowej produkcji naprawdę swoistych konstrukcji - żywotne, fabrycznie przesmarowane, o świetnych odczuciach.
Deklarowana wytrzymałość do 80 milionów kliknięć, tolerancja 15 gramów, smarowane na miejscu, pozbawione gnębiącego "wobble", nierozłącznego dla kopii prawzoru - Cherry MX.
Nade wszystko, pozbawione są histerezy, resetują się natychmiast po aktywacji.
Klamrą opiniowania, będą Kailh Box Burnt Orange; Tactile, 60 gramów, "bump" namacalny od razu, to właśnie nad nimi poważniej bym się zastanowił.

GMMK jako tester, sprawdza się oczywiście świetnie, niestety nie brałbym go pod uwagę, gdybym zdecydował się zrobić poważny projekt, jego jakość jest bardzo nieporywcza.
Darowałbym sobie również MK730, Cooler Master musiał desperacko chytrzyć na materiałach, żeby otrzymać tak żałosną wagę - klawiatura waży mniej, niż GMMK bez przełączników i "keycapsów".
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#5
Kurcze, ale GMMK chyba będzie lepiej stał jakościowo niż Anne pro? :P
Chyba i tak nic nie dostanę w budżecie Gloriousa do zbudowania.

Edit:
Dobra, powijam za fajną cenę Kailh White Box i Kailh Navy Box. Pytanie, bo dopiero teraz wyczytałem co i jak, że są dwa różne typy "mocowania", plate mount i pcb Może mi ktoś wytłumaczyć najprościej jak to się będzie miało do tych Kailhów? One są chyba Plate? W takim razie muszę koniecznie kupić klawiaturę zezwalającą na hot swap? W takim razie takie Anne Pro 2 nie nada się na zmianę switchów na te boxy?

No i teraz coś czytam o łamaniu keycapsów, PBT pudding od SPC Gear nie powinny chyba połamać? I tak samo te keycapsy będą dobrze fitować do Gloriousa? Czy jakie do niego kupić? :P
Odpowiedz
#6
"Kurcze, ale GMMK chyba będzie lepiej stał jakościowo niż Anne pro? :P
Chyba i tak nic nie dostanę w budżecie Gloriousa do zbudowania."
Możesz pokusić się o najtańsze "hot-swapy", naprawdę nie będzie to porażająca różnica.
https://bit.ly/341FBzL
https://bit.ly/2LETsWi

"Może mi ktoś wytłumaczyć najprościej jak to się będzie miało do tych Kailhów?"
Przełączniki typu "plate mount", posiadają dodatkowe piny, nie dotyczy to serii "Box".
Frasunkiem w takiej sytuacji, jest PCB klawiatury GMMK, otóż nie wspiera ona przełączników z tzw. "fixing pins", których oczywiście możesz się wyzbyć.

"No i teraz coś czytam o łamaniu keycapsów"
Pierwsze rewizje przełączników Kailha, miały odlany zbyt grubaśny "stem", który gradacją rozpychał tuleje klawiszy, jednakże jest to odległy osąd, który zastał solucję.

"Czy jakie do niego kupić? :P"
Jeżeli nie chcesz się tułać po Aliexpress, "Puddingi" będą okej, najważniejsze by mieć PBT.

Wybacz za wprowadzenie w błąd, linearne przełączniki serii "Box", tolerują wyłącznie różnicę do 10 gramów.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#7
Dobra, switche już posiadam, powinąłem za 200zł od gościa z OLXa pakiet white boxów i navy boxów. W styczniu chcę zbudować pierwszą klawę i w sumie jednak chyba bardziej się kieruję najpierw w stronę TKL, a druga jako compact.

Możesz mi doradzić @XeXu co będzie dobre z hot swapów TKL? Budżet najlepiej do 4 stów, im mniej tym lepiej, wiadomo, ale byleby nie było gorsze jakościowo od ewentualnie droższych rozwiązań w tym budżecie.

Myślę, że Box Navy pójdą na TKL, white na compact. Rozumiem, że Kailh BOX to tylko na hot swapie, czy da się je jakoś przylutować czy coś?

Edit:
Hmm, jako alternatywa dla GK61 myślę nad Durgod Hades 68... ;> ale tak czy siak raczej najpierw się skuszę na TKL
Odpowiedz


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.