• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klawiatura do 300-400 zł a Logitech G513/G512
#1
Cześć,
poszukuję klawiatury mechanicznej do tych 300-400 zł. Moje perypetie wyglądają następująco:
jakieś 2 lata temu kupiłem Sharkoon SGK2 (TKL) Khail Red, lecz irytował brak bloku numerycznego oraz fakt, że często na początku zdania miałem 2 wielkie litery (jak mniemam jest to przez zbyt wolne puszczanie Shifta? Tak może być, że się nie dostosowałem do mechaników w tej kwestii?). Stwierdziłem, że kupię sobie coś lepszego i wybrałem Logitech G513. Niestety okazało się, że ma ona layout UK i stwierdziłem, że nie ma aż takiego postępu względem SGK2, więc ją zwróciłem. Po powrocie do SGK2 naprawdę zaczęło mi brakować tej klawiatury Logitecha, więc stwierdziłem że zamówię Logitecha G413, bo egzemplarze po zwrocie są po ~250 zł. Niestety, okazało się, że G413 ma wyłącznie przełączniki Romer G sprężynujące, a moja G513 miała liniowe. Więc teraz G413 będzie szła na zwrot. Tylko x-kom ma G513 z przełącznikami liniowymi i kosztuje ona 650 zł, więc sporo ponad budżet. Czy ta G513 jest warta takiej dopłaty czy brać coś innego? Z tego co czytałem to Sharkoon SGK3 (czyli to co moja SGK2 + blok numeryczny i RGB) i SilentiumPC GK540 są polecane.
  • twój budżet:300-400 zł, możliwa dopłata do czegoś lepszego
  • jaki chcesz rodzaj klawiatury (membranowa czy mechaniczna)? Mechaniczna
    - jeżeli mechaniczna: jaki chcesz  rodzaj przełączników – jeżeli nie wiesz, to napisz nam: Przełączniki liniowe
    1. czy masz masywne dłonie czy nie?
    2. czy dużo piszesz na klawiaturze? Raczej gry
    3. czy ma to być klawiatura w 100% pod gry? Nie piszę dużo, lecz strasznie mnie irytuje gdy robię błędy ortograficzne/interpunkcyjne, więc pisanie również musi być komfortowe.
  • czy chcesz podświetlenie? Tak, może (lecz nie musi) być RGB
  • czy chcesz makra? Nie
  • czy chcesz dodatkowe klawisze? Nie
  • czy potrzebujesz podpórkę pod nadgarstek? Nie, mam podkładkę od jakiejś klawiatury Razera i podkładka jest super :D
  • czy może to być klawiatura typu tenkeyless (bez numapda lub numpad w miejscu del, end, ins)? Nie
  • twoje uwagi (wygląd, firma): Polska/Europejska dystrybucja
Kolejna kwestia, czy da się w jakimś stopniu "zamienić" klawiaturę UK Layout na US layout? Obecnie są G513 w wyprzedaży na Amazonie UK.

Z góry dzięki za pomoc.
Odpowiedz
#2
Hej.

"Czy ta G513 jest warta takiej dopłaty czy brać coś innego?" - absolutnie.
G513 posiada przede wszystkim autorski "stem", który uniemożliwia wymianę fabrycznego zestawu, na pożądany set, odlany z PBT.
Romer-G, to seria "B3K"Omrona, dokładnie - produkuje również mikro-przełączniki.
Esencjonalnym kryterium rozwoju tych konkretnych przełączników, było dostarczenie jak największej ilości światła - dioda znajduje się dokładnie pośrodku, miało to oczywiście wyeliminować wadę implementowanych przełączników z diodą DIP na wzór Cherry - usytuowana na górze przełącznika, co linearnie prowadziło do nierównego podświetlenia.
Poruczenie wypełniono połowicznie, znowuż klawisze o dwuczęściowym grawerunku, nie są podświetlone w pełni.

Trochę o klawiaturach, obligatoryjny wątek:
> https://bit.ly/2K7tQQk

Posiłkować możesz się tym tematem, i zawartymi w nim "pickami":
> https://bit.ly/2lEk2EK

"twoje uwagi (wygląd, firma): Polska/Europejska dystrybucja" - nie ma się czego obawiać.
Rozumiem, iż część numeryczna jest walna, postaram się zrobić jakiś "research" - miło byłoby mieć PBT w dotyku, wraz z Cherry MX Silver.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#3
Chłopaki z test-gear, sprzedają klawiaturę Cougar:
> https://bit.ly/2kxo161

Kwota na obecną chwilę, to 400zł, możesz się oczywiście potargować.
Nie jest to archetyp klawiatury, ale jest poczciwą konstrukcją wraz z pożądanym przez Ciebie RGB opartym na diodach SMD i epizodycznymi Cherry MX Silver.
Po przesmarowaniu stabilizatorów i wymianie lichych "keycapsów", otrzymasz naprawdę dobrą klawiaturę.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#4
Ta klawiatura Cougar jest słabo dostępna, ostatnie sztuki na Amazonie.

Swoją drogą, chwilowo mam s powrotem swoją SGK2, więc mogę trochę na niej posiedzieć. Jak wygląda sytuacja z awaryjnością/gwarancją klawiatur chińskich? Rozumiem że wtenczas decydować się na Akko Ducky 3108, IKBC C104?
Odpowiedz
#5
Nadmieniłem ją wyłącznie ze względu na okazję - widnieje aukcja na Allegro, możesz negocjować z Hya.
Nowej w tak swoistej kwocie, absolutnie bym nie zakupił.

"Jak wygląda sytuacja z awaryjnością/gwarancją klawiatur chińskich?"
Niemalże każda wykonana w Tajwanie, w przypadku klawiatur iKBC, jest jednoznacznie solidniej, niż którakolwiek klawiatura dostępna w naszym kraju.
Problemy zdarzają się, jak w każdej klawiaturze - zazwyczaj winowajcą sam przełącznik tudzież dioda.
Dysponuję modelem iKBC F87, użytkowany nieprzerwanie od osiemnastu miesięcy, absolutnie bez skazy.
Gwarancja zazwyczaj obejmuje okres dwunastu miesięcy.

"Rozumiem że wtenczas decydować się na Akko Ducky 3108, IKBC C104?"
Warto przemyśleć również Durgod K320.
Seria "C", posiada font nałożony procesem "laser-etching", który niestety pochwalić może się niemałą tendencją do płowienia.
Optowałbym za serią "F", która posiada czcionkę wykonaną w procesie  "double-shot" - litery i znaki, są integralną częścią klawisza, najtrwalszy z możliwych.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#6
A takie pytanie - czy mógłbym kupić Sharkoon SGK3 i wymienić keycapsy na coś takiego (double shot, PBT):
https://allegro.pl/oferta/nakladki-klawi...7897724523
Jeżeli nie to dlaczego/które klawisze by nie pasowały?

Druga sprawa, czy warto stosować o-ringi do tej klawiatury, aby ją nieco wyciszyć?
Odpowiedz
#7
Oczywiście, SGK3 prezentuje standardowy, dolny rząd - "bottom row".
Zalecałbym również przesmarować stabilizatory.

"Druga sprawa, czy warto stosować o-ringi do tej klawiatury, aby ją nieco wyciszyć?"
Niewiele tłumią w przypadku odmiennych przełączników od liniowych, jednakowoż pomagają.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#8
1) Które z keycapsów są najlepsze?
Wcześniej przytaczane: https://allegro.pl/oferta/nakladki-klawi...7897724523
PC Glorious Gaming Race: https://allegro.pl/oferta/keycapy-naklad...8378820347
SPC: https://allegro.pl/oferta/keycapy-naklad...8484902691
Czy to jest wszystko jedno i jedyną różnicą jest czcionka i cena?

2) Czy mógłbym prosić o jakiś link dotyczący smarowania owych stabilizatorów?

3) Planują Kailh Red, a więc liniowe przełączniki.

4) Mam nadzieję, że kolejny mój post to już będzie zdjęcie klawiatury po modyfikacji :D
Odpowiedz
#9
Dwa pierwsze, wyglądają na identyczny odlew, być może pochodzą z tego samego źródła - manufaktury.
AlliExpress pęka w szwach od mnogości paralelnych wytworów.

Stabilizatory możesz przesmarować smarem PTFE od zewnątrz, niestety aby zrobić to akuratnie - nasmarować je w zupełności, wymagany jest negliż klawiatury.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.